ineedhelpinmathplz
ineedhelpinmathplz
03-12-2018
Mathematics
contestada
Can You Guys Please Help?!
Respuesta :
RandomWriter
RandomWriter
03-12-2018
Matte Paint:
7.56/4= $1.89 per pint
Glossy Paint:
2×8= 16 pints
26.16/16= $1.64 (rounded up from 1.635) per pint
Brush:
18/4= $4.50 per brush
A:
There are 8 pints in a gallon, meaning there are 4 pints in a half gallon. This means he's buying 12 pints of paint for $1.89 per pint.
12×1. 89= 22.68
A is false.
B:
There are 2 pints in a quart. 2×6= 12 pints.
12×1.64= 19.68
B is false.
C:
4.5×2= 9
There are 8 pints in a gallon.
1.89×8= 15.12
15.12+9= $24.12
C is true.
D:
13×1.64= 21.32
D is false.
Hope this helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 74+ )
Otras preguntas
Betty (mass 40 kg), standing on slippery ice, catches her leaping dog (mass 15 kg) moving horizontally at 3 m/s. what speed to they move after she catches her d
180kg divided in the ratio 1:8
Have you every thought of setting up, delivering your quote, and defending your quotes like a sandwich?
What is the value of 6 + 2x when x = 5? (3 points) a 4 b 13 c 16 d 40
Can you someone please help me with this question please
Find the measure of angle 6.
Bill $42 tax 9% tip 13%
% of all tobacco use occurring before age 26 A) 80% B) 90% C) 95% D) 99%
The vertices of a triangle are P(-6,-4), Q(-6,-8) and R(2,-3). Name the vertices of the image reflected across the line y=x A. P' (-4,-6), Q'(-8,-6), R'(-3,2) B
Three and three fifths plus one and seven tenths