Some students are making muffins to sell to earn money to go on a school trip. The students use 2 2/3 cups of flour and 3 eggs for every dozen muffins they make. The students make 6 dozen muffins. How many cups of flour and how many eggs do the students use to make the muffins? The students sell all the muffins for 45 cents each. How much money do the students earn to go on the school trip?