mahrahajjaj
mahrahajjaj
01-10-2017
Mathematics
contestada
What is the unit price for thecans
Respuesta :
Аноним
Аноним
01-10-2017
reading from the left unit prices are :-
9 / (2*24) = $0.19 , 10 / (4*12) = $0.21 and 9 / (3*12) = $0.25
The cheapest cans are from Shop Smart Thats the one he should buy from.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 16+ )
Otras preguntas
how many distinct sequences of four letters can be made from the letters in problem if each letter can be used only once and each sequence must begin with l and
Calculate the area of a circle of radius 7cm. One sector of this circle has an area of 49.5cm^2 What is the angle at the centre of this?
2.65 g of sodium carbonate was dissolved in water and made up to 500 ml in a standard flask. 20 ml portions of this solution required 18.50 ml of a solution of
Explain why carbon is called ""the backbone"" molecule of organic chemistry and why organic molecules couldn't easily be based on h or o instead.
In the treaty of greenville, indigenous groups were forced to give up territories in what modern-day state? a. florida b. ohio c. kentucky
Which of the following is most likely to reduce the kinds of group biases that exist in face-to-face groups? A. crowd psychology B. herd mentality C. crowdsourc
Which best explains whether a triangle with side lengths 2 in., 5 in., and 4 in. is an acute triangle? The triangle is acute because 2^2 + 5^2 > 4^2. The t
The cost to rent a scooter is $12 per hour plus a $40 flat fee. If your final bill was $76 how many hours did you rent the scooter for? Write an equation to rep
The function p(s)=−10s2+110s−180 represents a company's profit p made on selling a product for s dollars per unit. Calculate and interpret p(6). (1 point) 1. If
Find the slope of the line that passes through (7,2) and (9,5)